تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر غفوری فرد عنوان کرد:

سازمان‌های فرهنگی مردم‌نهاد؛ ابزار تحقق الگوی صحیح فرهنگیرئیس هیئت نظارت و بازرسی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر نقش اساسی سازمان‌های فرهنگی مردم‌نهاد و مروری بر نقش این سازمان‌ها در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ما نباید فرهنگ را دولتی کنیم، بلکه دولت باید به فرهنگ کمک و همچنین آن را مهندسی کند و بهترین راه برای تحقق این الگو سازمان‌های مردم نهاد است.

دکتر حسن غفوری‌فرد، رئیس هیئت نظارت و بازرسی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد نقش سازمان‌های فرهنگی مردم نهاد در فعال‌سازی ظرفیت‌های مردمی در عرصه فرهنگ و اصولاً نقش این سازمان‌ها در غنا بخشیدن به فرهنگ، گفت: اصولاً فرهنگ یک کار مردمی است و نه یک کار دولتی؛ و ما هم نباید فرهنگ را دولتی کنیم، بلکه دولت باید به فرهنگ کمک و همچنین آن را مهندسی کند.

غفوری‌فرد بهترین راه برای تحقق این الگو را سازمان‌های مردم نهاد دانست و ضمن بیان این مطلب که چنین سازمان‌ها و ساختارهایی سابقه‌ای بسیار طولانی در تاریخ اسلام و ایران دارند، گفت: ما پیش از انقلاب هم مؤسسات خیریه و یا قرض الحسنه فراوانی داشتیم و تشکل‌ها و مجموعه‌های فراوانی از جمله مدارس غیردولتی وجود داشت که چه با ماهیت ذاتاً فرهنگی و چه برای تحقق اهداف فرهنگی فعالیت می‌کردند و در واقع به فکر انقلاب بودند.

وی با اشاره به فعالیت‌های این مؤسسات مردمی در جهت ترویج فرهنگ اسلام و فرهنگ تشیّع علیرغم شرایط سختی که نظام گذشته ایجاد کرده بود، گفت: الان خوشبختانه زمینه مساعدتر است و تقویت چنین سازمان‌های مردم‌نهادی می‌تواند نقش مؤثرتری برای فرهنگ ایفا کند.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تعریف اجمالی فرهنگ به روش و منش زندگی مردم، گفت: ممکن است تصور شود صندوق‌های قرض الحسنه ارتباطی به فرهنگ ندارد، در حالی که باید توجه داشت که قرض الحسنه بخشی از فرهنگ اسلامی است و هدف آن ایجاد نظمی خاص در روش و منش زندگی مردم است.

غفوری فرد افزود: در نهایت همین فعالیت‌های مردمی که گاه به اسم صندوق قرض الحسنه و بنیادهای خیریه، گاه در قالب هیئات مذهبی و مساجد، گاه در قالب تفسیر قرآن و ... انجام می‌شد و همه با هدف تحقق و به ظهور رساندن عمیق‌تر فرهنگ اسلامی و شیعی انجام می‌گرفت، بود که مردم را جذب کرد و همین‌ها بودند که انقلاب را ایجاد کردند و مردمی که بر اساس همین فرهنگ اسلامی بعداً به جبهه رفتند و به مبارزه و جهاد فی سبیل الله پرداختند در همین محافل و جریانات و به واسطه همین مراکز و مؤسسات تربیت شده بودند.

وی با بیان این که فرهنگ اسلامی یک فرهنگ قوی و همه جانبه است، اظهار کرد: مؤسساتی که پیش از انقلاب فعال بودند در کنار این که درس تعاون به مردم می‌دادند به آنها مجاهدت و شهادت‌طلبی را هم می‌آموختند و اگر عقاید تبیین می‌شد اخلاق نیز در کنار آن ترویج می‌شد.

غفوری‌فرد در خصوص پیشنهادش برای استفاده از ظرفیت سازمان‌های فرهنگی مردم‌نهاد با اشاره به دوره‌ای که پس از پیروزی انقلاب استانداری خراسان به وی سپرده شده بود، گفت: در آن زمان من جوان بودم و چندان به کارهای اجرایی تسلط نداشتم و در عین حال دستگاه‌های اجرایی نظامی و امنیتی هم هیچ کدام فعال نبودند، اما با وجود این که استان خراسان پایگاه گروه‌های ضد انقلاب و در معرض فعالیت اشرار در حاشیه مرزها بود، توانستیم در تنها شهر مشهد 307 شورای محلی تشکیل دهیم و با کمک مردم و آموزش دادن آنها و بدون کوچکترین هزینه‌ای شرایط را کنترل و با فراهم کردن امنیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان خراسان را حفظ کنیم.

وی با بیان این که در حال حاضر نیز توطئه‌های فراوان، چه سیاسی و امنیتی، چه اقتصادی و چه حتی فرهنگی در کشور وجود دارد، به اشارات و بیانات مقام معظم رهبری در خصوص ناتوی فرهنگی، شبیخون فرهنگی و تهاجم فرهنگی اشاره کرد و گفت: در این موضوعات که مقام معظم رهبری به عنوان اولین فرد در دنیا آنها را مطرح کرده‌اند،  عنصر مبارزه نه دولت می‌تواند باشد و نه هیچ قدرت نظامی و انتظامی، بلکه فقط مردم هستند.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که خوشبختانه مردم نیز آمادگی فراوانی برای مشارکت در این زمینه‌ها دارند، گفت: همچنان که جنگ را همین مردم بودند که به پیش بردند و در شرایطی که نیروهای نظامی ما با محدودیت نفرات مواجه بود، سازمان مردمی بسیج تشکیل شد، اکنون نیز جوان‌هایی که در انقلاب رشد کرده‌اند می‌توانند به عنوان پتانسیل خوبی دیده شوند که هم خود فعال شوند و هم زمینه را برای استفاده از نیروها و کمک‌های مردمی فراهم کنند.
كد خبر:32089
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1394/06/04