تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید شد:

اهتمام همه بخش ها به موضوع پژوهش الزامی است


دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه ای، ضمن گرامیداشت هفته پژوهش بر لزوم توجه بیشتر به این بخش تاکید کرد.


به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:
پژوهش خیلی مهم است. البتّه ما پژوهشگاه‌هایی داریم، خوب هم هست امّا خود دانشگاه‌ها باید پژوهش‌محور بشوند؛ پژوهشگاه درست کنند، پژوهشکده درست کنند و خود دانشگاه بشود پژوهش [محور]. منافاتی هم ندارد که بیرون هم باشند، پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های بیرونی وجود داشته باشند امّا خود دانشگاه‌ها بشوند پژوهش‌محور (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری 20/8/94)
در جهان امروز که پيشرفت و توسعه كشورها بر علم و دانش استوار شده است، موقعیت جوامع بیش از هر چیز مرهون گسترش، تعمیق و بالندگی تحقیق و پژوهش است.
بر این اساس می­توان گفت پژوهش و توليد علم و فناوري از مهمترين عناصر رشد و توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، صنعتي و سياسي هر كشور از جمله ایران به حساب مي‌آيد. توفيق در اين زمينه‌ها در صورتي محقق مي‌شود كه در برنامه‌ريزي‌هاي هدفمند و كلان كشور، توجه مناسبي به امر پژوهش و فناوري صورت پذيرد.
آنچه از بررسی وضعیت پژوهش در کشور عزیزمان بر می­­آید حاکی از آنست که در قوانين و آئين‌نامه‌هاي مختلف از جمله قانون بودجه و همچنين در برنامه‌هاي توسعه كشور، اهميت و جايگاه پژوهش و فناوري بسيار خوب ترسيم شده است. علاوه بر این، براي ارتقاء شاخص‌هاي توسعه علمي كشور حمايت‌هاي همه ­جانبه­ ای به عمل آمده است و کلیۀ مديران و مسؤولان كشور حمايت كامل خود را از توسعه مبتني بر دانايي و پژوهش و فناوري اعلام داشته­اند.
شوراي عالي انقلاب فرهنگي در مقام عالی ترین مرجع سیاستگذاری علمی و فرهنگی کشور، نیز همواره به مدیریت و سامان بخشی عرصه پژوهش اهتمام داشته است. تصویب آیین­ نامه­ ها و مقررات متعدد در این زمینه از زمان تاسیس این شورا تا کنون از جمله اقدامات صورت گرفته در راستای ارتقا و توسعه عرصه تحقیق و پژوهش پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بوده است.
نامگذاری هفته پژوهش توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نمادی برای گرامیداشت همه تلاش­ها و فعالیت­های علمی و پژوهشی و گامی براي رشد و شكوفايي استعدادها و خلاقيت‌ها براي دستيابي به توسعه و خودكفايي ملی است.
كد خبر:38666
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/09/24