تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر مخبر دزفولی:

شورای عالی انقلاب فرهنگی حاصل نگاه دوراندیش امام راحل «ره» است


مراسم معارفه دکتر سید سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و تقدیر و تشکر از خدمات دکتر محمد رضا مخبر دزفولی در عرصه فرهنگ و علم برگزار شد.


مراسم معارفه دکتر سید سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و تقدیر و تشکر از خدمات دکتر محمد رضا مخبر دزفولی در عرصه فرهنگ و علم روز سه شنبه 25/10/1397 در محل تالار اندیشه حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر مخبر دزفولی در این مراسم که جمعی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و چهره‌ها و نخبگان فرهنگی و علمی کشور در آن حضور داشتند؛ طی سخنانی گفت: مقدم همه اساتید، علما و فرهیختگان که برای تقدیر از بنده تشریف آوردند را گرامی می‌دارم.
وی با اشاره به پایه 106 سوره مبارکه بقره افزود: خوشحالم که خداوند این توفیق را به بنده ارزانی کرد که خدماتی را در راستای مسئولیت‌ها و ماموریت‌های  شورای عالی انقلاب فرهنگی، ایفا کنم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: امروز به مصداق این آیه "نَأْتِ بِخَيْرٍ" برادر بسیار عزیز و دانشمندی آمده است که می‌تواند این مسیر را با جهش طی کند و نقائص قبلی را برطرف کند.
دکتر مخبر دزفولی گفت: حتما در کارهای ما کمبود زیاد است و مشکلاتی وجود داشته و گاهی اوقات قصور و تقصیرهایی نیز از ما سرزده است.
وی افزود: در اوقاتی که توفیق حاصل شده حاصل تلاش نخبگان فرهنگی و علمی است که از ظرفیت فکری و علمی آنان استفاده شده و من چهره بعضی از آن‌ها را در جمعیت مشاهده می‌کنم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی فراز و نشیب های زیادی را طی کرده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی حاصل نگاه دوراندیش و خردمندانه امام راحل «ره» است.
وی افزود: این شورا در نظام اسلامی تشکیل شده تا نسبت انقلاب اسلامی و فرهنگ و علم یک نسبت پیوسته و ناگسستنی باشد.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: این نسبت از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مشهود بود.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: شکل گیری انقلاب فرهنگی به این علت بود که دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی در خدمت کشور و انقلاب اسلامی نبود.
وی با اشاره به وضعیت دانشگاه‌ها در سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی افزود: کلاس‌های درس و اتاق‌های دانشگاه‌های ما تبدیل به اسلحه خانه گروهک‌های ضد انقلاب شده بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این وضعیت به دانشگاه‌ها اجازه نمی‌داد تا محل بالندگی، پیشرفت و علم آموزی و تولید دانش باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت دانشگاه گفت: یکی از اصلی‌ترین نقاط  اقتدار نظام، مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی است.
وی افزود: حضرت امام خمینی «ره» با همین نگاه در همان سال‌ها فرمودند که جنگ تمام می شود ولی باید به دانشگاه توجه کنیم چون دانشگاه مهم است.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: امروز شما ثمره این نگاه را می‌بینید و این موضوع که همه مسئولان و در راس آنها مقام معظم رهبری «مدظله العالی» همیشه نسبت به مجموعه‌های علمی و دانشگاهی عنایت داشته و دارند، اهمیت دانشگاه و توانایی این نهاد در فرهنگ سازی، اقتدار آفرینی و مصونیت بخشی آن را نمایان می‌سازد.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: این انقلاب و نظام همواره دشمن داشته و دارد و نقطه اتکاء و اقتدارآفرین برای نظام اسلامی متفکران و دانشمندان بوده و هستند.
وی افزود: دانشمندان هسته‌ای نمونه‌ای از این افراد هستند که اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها در همین دانشگاه‌های داخلی تحصیل کرده‌اند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این دانشمندان توانستند کشورمان را به یک قدرت جهانی تبدیل کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: امروز دو درصد تولید علم جهان به کشورمان تعلق دارد و نباید این موفقیت بزرگ را ناچیز ببینیم.
وی افزود: این تولید علم فقط به مقاله علمی محدود نیست بلکه این مقالات به فرآورده علمی تبدیل شده‌اند که اثر این روند را در پیشرفت‌های علمی کشور می‌بینیم.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: توان کشور در حوزه علوم پزشکی کاملا مشهود است و مگر بدون داشتن دانشمندان و پزشکان توانمند می‌توانیم ادعا کنیم که در این حوزه در مقیاس بین المللی حرف داریم؟.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: در حوزه فنی و مهندسی هم همینگونه است و ما می‌توانیم با اتکاء به توان داخلی در این حوزه‌ها در جهان مطرح شویم.
وی افزود: این حوزه‌ها برای ما "مناطق ممنوعه" بودند که به برکت خودباوری دانشمندان کشور که ثمره خون گرانقدر شهداست، توانستیم وارد این حوزه‌ها شویم.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نهاد راهبردی است که با دوراندیشی امام راحل «ره» برای رسیدن به قله‌های رفیع علمی و فرهنگی تشکیل شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: فعالیت این نهاد مثل فعالیت همه نهادها موفقیت‌ها و عدم موفقیت‌هایی داشته است و همه دولت‌های بعد از انقلاب در این کارنامه سهیم هستند.
وی ادامه داد: واگذار کردن مسئولیت دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی به جناب آقای دکتر عاملی از نظر من مانند یک "دو امدادی" است که من بخشی از مسیر را طی کردم و بقیه آن را به شما می‌سپارم و کار ما در کنار هم ارزشمند و مکمل یکدیگر است.
دکتر مخبر دزفولی گفت: آقای دکتر عاملی از حوزه برخاسته‌اند و همچنین از اساتید بسیار برجسته دانشگاه تهران هستند و این یک موفقیت برای نظام ماست.
وی افزود: هر کسی در مدیریت یک ظرفیتی دارد و این از نقاط قوت نظام ماست که از ظرفیت‌های افراد به نحو احسن استفاده می‌کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: ان‌شالله آقای دکتر عاملی با توانایی‌های خود چند برابر بیشتر در خدمت فرهنگ و علم کشور خواهند بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هم‌افزایی و همگرایی تنها را ه پیشرفت است و ما ثمره شیرین این نگاه را در پیشرفت‌های علمی کشور مشاهده کردیم.
وی افزود: در فرهنگ هم این الگو قابل استفاده است و البته حوزه فرهنگ پیچیدگی دارد ولی من امیدوارم با توانمندی‌های دکتر عاملی در حوزه فرهنگ و ... موفقیت‌های بزرگی را شاهد باشیم.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با اشاره به فرمایشات حضرت علی «ع» به امام حسن «ع» ادامه داد: رابطه با خدا و بی‌اعتنایی به حرام راه زنده کردن قلوب است.
 
كد خبر:42843
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/10/27