تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


نشست مشترک دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار شد

 نشست مشترک دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای معاونین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با رئیس و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه 4/3/93 در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین سالک، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: ارتباط بین کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوره اخیر، هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی ارتقا داشته است.

وی افزود: ما حقیقتا اعتقاد داریم بدون در نظر گرفتن اسناد راهبردی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، مدیریت فرهنگی مانند گام نهادن در تاریکی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: موضوع جمعیت که اخیرا سیاستهای مربوط به این موضوع توسط رهبر معظم انقلاب « مدظله العالی» ابلاغ شد، موضوعی بود که ابتکار عمل در آن متعلق به شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: ارتباط بین کمیسیون فرهنگی مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بیش از آنچه تاکنون بوده، باشد و کمیته های فرعی کمیسیون فرهنگی هم باید ارتباط خود را با شورای عالی انقلاب فرهنگی تقویت کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» در دیدار با عضای شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: همه دستگاه های کشور باید نسبت به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولیت داشته باشند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خواهان استفاده از ظرفیت کارشناسی شورای عالی انقلاب فرهنگی در بررسی طرح ها و لوایح فرهنگی است.

وی گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با دستگاه های اجرایی مکاتبه کرده و این دستگاه ها را ملزم کرده است تا با توجه به نظام نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیوست فرهنگی طرح ها و برنامه های خود را تدوین و ارائه کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: باید شورای عالی انقلاب فرهنگی در جایگاه رفیع خود یعنی مسئول اصلی فرهنگ کشور، نسبت به همه فعالیت های فرهنگی کشور نظارت و اشراف داشته باشد.

مصوبات شورا حلقه مستحکم برنامه ریزی فرهنگی

حجت الاسلام و المسلمین طاهری هم در این جلسه گفت: مصوبات راهگشا و موثر شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال های اخیر مانند "نقشه مهندسی فرهنگی" و "نظام نامه پیوست نگاری فرهنگی" حلقه های مستحکم برنامه ریزی فرهنگی کشور محسوب می شوند.

وی افزود: پیگیری اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، یکی از نقاط مثبت دوره اخیر فعالیت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه آماده هر گونه کمکی می باشد.

جایگاه رفیع شورا

مهندس نوباوه وطن، عضو دیگر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه گفت: بنده در جریان تدوین "نقشه مهندسی فرهنگی" در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از ابتدا شاهد تلاش بدنه کارشناسی دبیرخانه شورا در این موضوع مهم بودم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان ستاد فرماندهی فرهنگ کشور، دارای یک جایگاه رفیع در ساختار نظام اسلامی است و این جایگاه باید با اجرای مصوبات این شورا هر چه بیشتر ارتقا یابد.

لزوم آغاز سریعتر سیاستگذاری فرهنگی برنامه ششم

حجت الاسلام و المسلمین دکتر آقا تهرانی هم در این جلسه گفت: سیاستگذاری فرهنگی و تدوین مبانی فرهنگی برنامه ششم توسعه کشور، باید با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هر چه سریع تر آغاز شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: پیوست نگاری فرهنگی به معنای پیش بینی تبعات فرهنگی طرح ها و برنامه ها در کشور ، یک نگاه حداقلی است و باید به جایی برسیم در هر طرح و برنامه‌ای پیش از آغاز کار موضوع فرهنگ در اولویت باشد.

وی افزود: موضوع جمعیت به عنوان یکی از دغدغه های رهبر معظم انقلاب « مدظله العالی» حتما باید جدی تر گرفته شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه نقش مهمی دارد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر آقا تهرانی ادامه داد: آنچه که مسلم است، نقش و وظیفه خطیر دولت در امر مدیریت فرهنگی کشور می باشد و شورای عالی انقلاب فرهنگی طبق فرمایش مقام معظم رهبری «مدظله العالی» باید بخش فرهنگ را از تغییر و تحولات دولت ها مصون نگه دارد.

سبک زندگی غربی، عامل کاهش جمعیت

دکتر علی مطهری هم ضمن تشکر از توجه شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع جمعیت گفت: همانگونه که در مصوبه جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره شده، این موضوع بیش از آن که دارای جنبه اقتصادی باشد، دارای جنبه فرهنگی است.

نماینده مرم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: تغییرات صوت گرفته در سبک زندگی در کشور و تمایل به سبک زندگی غربی، موجب کاهش جمعیت شده است.

نقش مصوبه شورا در تخصیص بودجه به موضوعات قرآنی

دکتر لاله افتخاری هم در این جلسه گفت: ظرفیت ها برای همکاری بین مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی بیش از آنچه که تاکنون صورت گرفته، می‌باشد و در هر موضوعی که این دو نهاد همکاری کرده اند شاهد یک جهش بوده ایم.

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی افزود: در موضوع ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی موجب شد تا هم بودجه مناسبی به موضوع قرآنی تخصیص یابد و هم از موازی کاری در این زمینه جلوگیری شود.

کارگروه ویژه برای تقویت ارتباط شورای و مجلس

دکتر جمشید جعفر پور هم در این جلسه گفت: کارگروه ویژه برای تقویت ارتباط بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و از این پس شاهد تعمیق همکاری ها خواهیم بود.

نماینده مردم لار در مجلس شورای اسلامی افزود: موضوعاتی مانند ساماندهی مساجد کشور، امر به معروف و نهی از منکر، تبلیغات دینی، مقابله با فرقه های انحرافی و ... بخشی از برنامه های کمیسیون فرهنگی مجلس است که شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه ها می تواند با توجه به ظرفیت های خود کمک رسان و یاور کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی باشد.
كد خبر تصويري:2441
تاريخ خبر:1393/03/10