تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی:تعداد متقاضیان عضویت هیئت علمی چندین برابر ظرفیت جذب است

جلسه 216 هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست دکتر محمد علی کی‌نژاد در محل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی:تعداد متقاضیان عضویت هیئت علمی چندین برابر ظرفیت جذب است
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه دکتر کی‌نژاد در تشریح عملکرد هیئت عالی جذب گفت: تا کنون 6 مورد پیشنهاد برای بررسی و بازنگری سیاست‌ها و تدوین دستورالعمل اجرایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده و 7 مورد پیشنهاد هم به شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها ارائه شده است.
وی افزود: ضمنا توانمندسازی و معرفت افزایی اعضای هیئت علمی هم بر عهده معاونت آموزشی دانشگاه است که با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها کارگاه‌های توجیهی معرفت افزایی برای اعضای هیئت علمی برگزار می کند و گزارش نهایی اجرای این کارگاه‌ها، توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در جلسه هیئت عالی جذب به صورت مستمر ارائه می شود.
پس از سخنان دکتر کی‌نژاد، دکتر کبگانیان نیز طی سخنانی گفت: بعداز مصوبه ۶۰۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی که در راستای برقراری عدالت و جلوگیری از جذب سلیقه ای تصویب شد؛ فرآیند جذب در وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌شود و اختیار جذب با خود دانشگاه‌هاست وهیئت مرکزی جذب وزارتخانه‌ها وظیفه ابلاغ بخشنامه ها و هیئت عالی جذب نیز وظیفه سیاستگذاری را بر عهده دارد.
وی افزود: اگر هیئت‌های اجرایی جذب وجود نداشت مشکلات به مراتب بیشتر بود.
در ادامه جلسه رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آمار پرونده‌های بررسی شده در این مرکز را ارائه کرد.
وی گفت: در ۸ سال گذشته ۶۰۳۱۴ پرونده جذب در اولویت بررسی بودند که تا کنون ۲۲۶۵۲ جذب متقاضی قطعی شده است.
رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: طی سال‌های 1390 تا 1393 ۱۱۸۳ پرونده بند ز و بند پ قانون برنامه ششم توسعه در هیئت مرکزی جذب تأیید شده است.
وی گفت: در مورد تبدیل وضعیت نیز 683 متقاضی پیمانی به رسمی قطعی و 314 متقاضی هم به رسمی آزمایشی تبدیل وضعیت پیدا کرده‌اند.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه جلسه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: باید از آموزش عالی نخبه گرا به آموزش عالی گسترده تبدیل شویم.
وی افزود: تعداد متقاضیان عضویت هیئت علمی چندین برابر ظرفیت جذب است و بازگشت به آموزش عالی نخبه گرا نمی توانند جوابگو باشند.
پس از سخنان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر جواد محمدی - دبیر هیئت عالی جذب- گفت: حدود ۳۰ هزار عضو هیئت علمی بعد از مصوبه 608 شورای عالی انقلاب فرهنگی جذب شده‌اند در حالی که قبل از این مصوبه 50 هزار نفر جذب شده بودند.
وی افزود: هیئت عالی جذب تا کنون ۳۷ نشست منطقه ای به منظور پاسخگویی به سوالات و رفع ابهامات هیئت‌های اجرایی جذب برگزار کرده‌است.
در پایان جلسه تعدادی از اعضای هیئت‌های اجرایی جذب و کارگروه‌های صلاحیت عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دانشگاه بناب، دانشگاه پیام نور، دانشگاه گیلان، دانشگاه مازندران، دانشگاه هنر، دانشگاه اراک، دانشگاه بیرجند، دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه گنبد کاووس، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی زابل، دانشگاه علوم پزشکی همدان، مرکز تحقیقات علمی، پژوهشی و آموزشی سازمان انتقال خون تأیید صلاحیت شدند.
كد خبر تصويري:8933
منبع خبر :دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/10/08